Jak działa kret do rur – czy warto go używać?

Czy znajdzie się chociaż jedna osoba, która nie miała problemu z zatkanym odpływem? Jesteśmy pewni, że raczej ciężko będzie kogoś takiego znaleźć. Dlaczego? Ponieważ nawet regularne czyszczenie odpływu, np. usuwanie włosów nie daje 100% pewności, że ów odpływ się nie zatka. A nie oszukujmy się, wolno ściekająca woda, a nawet cofanie lub wybijanie nie są sytuacją, która ma dobry wpływ na prace domowe. Rozwiązań problemu z zatkaną umywalką, wanną lub zlewem jest wiele. Wśród nich te domowe. Jednak nie zawsze się one sprawdzają. W takich sytuacjach przydaje się kret do udrażniania rur. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego działania? A może zastanawiasz się, czy jest bezpieczny? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak działa kret do rur

Kret żel czy granulki – która konsystencja będzie lepsza?

Jednym z najczęściej wybieranych środków chemicznych do udrożniania rur jest produkt o nazwie Kret. Jest to preparat, który działa grzybobójczo i bakteriobójczo, co oznacza, że bardzo dobrze radzi sobie z zalegającymi w odpływie włosami, tłuszczem, osadami z mydła oraz różnego rodzaju innymi odpadkami. Podczas wyboru tego specyfiku, pojawia się pytanie, który produkt wybrać – kret żel czy granulki? Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju zabrudzeniami masz do czynienia.

Kret do rur co rozpuszcza w zależności od wyboru konsystencji?

Kret w granulkach jest środkiem znacznie silniejszym, od żelu. Oznacza to, że warto używać go w przypadku znacznie większych problemów z dużymi odpadkami. Używając Kreta w granulkach, warto zwrócić uwagę na to, że silniejsze działanie specyfiku wiąże się z wytwarzaniem większej ilości szkodliwych oparów. Dlatego podczas użytkowania tego środka, warto zachować jeszcze większą ostrożność. Kret do rur w żelu wyróżnia się płynną konsystencją, dzięki czemu niestraszne są mu zanieczyszczenia, przez której jest w stanie łatwo przeniknąć. Zaletą stosowania Kreta w formie płynnej jest też to, że w jakimś stopniu specyfik osiada na rurach, przedłużając swoje działanie. Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, kret do rur w żelu stosowany powinien być raczej do lżejszych i drobniejszych zanieczyszczeń.

Kret do rur

Kret do rur plastikowych – czy jest to bezpieczne połączenie?

Zastanawiasz się nad tym, czy kret niszczy rury? Wszystko zależy od tego, z jakich materiałów wykonana jest Twoja instalacja. Wbrew powszechnie panującej opinii, Kret do plastikowych rur i syfonów nadaje się idealnie i nie trzeba martwić się o ich stan. Ta sama sytuacja dotyczy instalacji wykonanej z PCV. W przypadku tego typu materiałów udrażnianie rur i odpływów kretem jest w pełni bezpieczne. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, gdy mowa jest o instalacji aluminiowej. Jeśli właśnie z tego materiału masz wykonaną instalację, musisz skorzystać z innych metod udrażniania rur. Zawarty w środku chemicznym wodorotlenek sodu, w kontakcie z aluminium tworzy związek rozpuszczalny w wodzie. Dlatego właśnie musisz mieć pewność, zanim użyjesz kreta, że instalacja w Twoim domu wykonana jest z innego materiału niż aluminium.

Jak działa kret do rur?

Niezależnie od tego, czy wybrałeś środek chemiczny, jakim jest kret w granulkach, czy w żelu sposób użycia jest bardzo prosty. Wszystkie niezbędne informacje, które musisz znać, znajdują się na opakowaniu. Włącznie, z tym że opary z kreta mogą być szkodliwe i konieczne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności podczas jego stosowania.

Kret do przepychania rur

Zastanawiając się, jak używać kreta przygotuj sobie wszystko, co musisz mieć pod ręką. Po pierwsze, z uwagi na to, że jest to wyjątkowo silnie żrący produkt, zabezpiecz dłonie rękawicami ochronnymi. W ten sposób unikniesz poparzenia skóry. Dokładnie odmierzoną dawkę żelu lub granulatu umieść w odpływie i zalej gorącą wodą – którą również musisz przygotować sobie wcześniej. Co dalej? Przez około pół godziny masz wolne. W tym czasie środek będzie usuwał zabrudzenia, a Ty możesz skupić się na innych zadaniach domowych. Po upływie 30 minut kret do czyszczenia rur musisz obficie spłukać wodą – może być zimna.

Kret nie działa? Przepychanie rur i udrażnianie odpływów to nasza specjalność. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym problemem kanalizacyjnym.

Kret do rur opary – czy są one niebezpieczne dla zdrowia?

Wśród składników tego popularnego środka do udrażniania rur znajdują się takie składniki jak anionowe środki czynne oraz wodorotlenek sodu. Są to substancje, które niestety, ale są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Oznacza to, że opary z kreta mogą przyczynić się do uszkodzenia układu oddechowego, a kontakt ze skórą może skutkować oparzeniami. Kret do udrażniania rur jest więc preparatem, podczas którego stosowania warto oprócz ochronnych rękawic założyć również maseczkę na twarz. Dzięki temu w pełni zadbasz o swoje zdrowie.

Kret do udrażnianai rur

Kret do przepychania rur – najważniejsze pytania

W sieci znaleźć można mnóstwo pytań, dotyczących stosowania preparatu, jakim jest kret. Z uwagi na to, że jest to silnie żrący środek, warto zaznajomić się ze sposobem jego użytkowania. I to nie tylko ze względu na instalację, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie. Do najczęściej zadawanych pytań należą:

  1. Czy kret rozpuszcza włosy? Zdecydowanie tak. Kret doskonale nadaje się do usuwania włosów z odpływu. Działa na nie dokładnie tak samo, jak na inne zanieczyszczenia stałe, takie jak np. papier, watę, odpadki kuchenne, tłuszcz i osad z mydła.
  2. Czy kret niszczy rury? Odpowiedzieliśmy już na to pytanie, jednak dla przypomnienia powtórzymy, że kret w granulkach i w żelu może być wykorzystywany do usuwania zanieczyszczeń w przypadku rur plastikowych i PCV.
  3. Czy kreta można używać do rur aluminiowych? Absolutnie nie! Kret do udrażniania rur nie nadaje się do tych, wykonanych z aluminium z uwagi na substancje, jakie znajdują się w jego składzie.
  4. Czym rozpuścić kreta? Niestety przy nieodpowiednim użyciu substancji, jaką jest kret, może dojść do zatkania odpływu. Skamieniały środek jeszcze bardziej blokuje odpływ. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się okazuje, jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Jeśli chodzi o środki chemiczne, to pomóc może kwas solny lub roztwór wody i sody oczyszczonej. Jeśli to zawiedzie, możesz spróbować użyć np. szczotki do czyszczenia rur lub spirali kanalizacyjnej.

Podsumowanie – środek do udrażniania rur kret

Kret do udrażniania rur jest doskonałym rozwiązaniem, gdy chcesz poradzić sobie samodzielnie z nieprzyjemnymi zapachami dochodzącymi z opływu i wolno ściekającą wodą. Użycie tego środka chemicznego jest bardzo łatwe. Musisz jednak uważać, aby nie doszło do poparzenia lub do uszkodzenia dróg oddechowych. Zadbaj wiec o odpowiednie środki ostrożności i użyj jednego z najpopularniejszych preparatów do udrażniania odpływów.

Sprawdź nasze inne artykuły: